Galaxy S21 Ultra (128GB/8GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 12,500 Original price was: KSh 12,500.KSh 11,000Current price is: KSh 11,000.
Galaxy S24 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh - Certified Renewed)
KSh 36,500 Original price was: KSh 36,500.KSh 33,200Current price is: KSh 33,200.
Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Renewed)
KSh 30,000 Original price was: KSh 30,000.KSh 26,200Current price is: KSh 26,200.
| Display | 6.8 inches, 1440 x 3088 Pixels |
| Camera | 200MP + 10MP + 10MP + 12MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15; One UI 6.1 |
Category: Samsung
Description
Samsung Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 26,200; followed by easy installments of Ksh 2,130 weekly for one year.
Our payment plans are super flexible — choose from 12, 9, 6 and 3 month options, with interest calculated on a reducing balance, plus the freedom to adjust your payments any time.
See the full breakdown of payment plans here.

Galaxy S23 Ultra Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 200MP F1.7 + 10MP F4.9 + 10MP F2.4 + 12MP F2.2 |
| Video Recording | 8K UHD recording up to 30fps 4K UHD recording up to 60fps 1080p recording up to 240fps 720p slow motion up to 960fps HDR10+ video support |
| Rear Camera Features | 200MP wide, f/1.7, 85° FOV 12MP ultra-wide, f/2.2, 120° FOV 10MP telephoto, f/2.4, 3x optical zoom 10MP periscope telephoto, f/4.9, 10x optical zoom Up to 100x Space Zoom Super Night low-light portrait LED flash |
| Front Camera | 12MP F2.2 |
| Front Camera Features | Auto Focus PDAF, 80° FOV |
| MEMORY | |
| RAM | 12GB LPDDR5 |
| Storage | 256GB UFS 3.0 |
| Card Slot | MicroSD up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.8 inches |
| Resolution | 3088 x 1440 (Quad HD+) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X display 16M Colors |
| Pixel Density | 550 ppi |
| Display Features | Adaptive 120Hz refresh rate (1–120Hz) 240Hz touch sampling rate (Game Mode) HDR support 1200 nits HBM brightness 1750 nits peak brightness Vision Booster technology Enhanced eye comfort mode Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 5000mAh, Li-Ion |
| Battery Features | 45W wired fast charging Up to 65% charge in ~30 minutes Fast Wireless Charging 2.0 Wireless PowerShare supported QC 2.0 and AFC compatible Up to 25 hours LTE internet usage Up to 25 hours Wi-Fi internet usage Up to 26 hours video playback Up to 99 hours audio playback Up to 49 hours 4G LTE talk time Non-removable battery |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 16, One UI 8 |
| Processor | 3.36 GHz Octa-core |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 2 (4nm) |
| GPU | Adreno 740 |
| Platform Features | IP68 Water Resistant Samsung DeX Samsung Wireless DeX Ultra Wideband (UWB) support |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM (4FF), Embedded-SIM SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) or Embedded SIM |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz+6GHz HE160 MIMO 1024-QAM |
| USB | USB Type-C Version 3.2 Gen 1 USB OTG |
| GPS | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Bluetooth | v 5.3 |
| Earjack | USB Type-C |
| Audio | Stereo speakers tuned by AKG Dolby Atmos surround sound support Hybrid 2-way dynamic earphones Supports MP3, AAC, FLAC, WAV, WMA Supports APE, DSD, MIDI and other formats |
| Video | Up to 8K UHD playback (7680 × 4320) @30fps Supports MP4, MKV, AVI, FLV, WEBM and more |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Accelerometer Barometer Gyro sensor Geomagnetic sensor Hall sensor Proximity sensor RGB Light sensor |
| DESIGN | |
| Dimensions | 163.4 x 78.1 x 8.9 mm |
| Body | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) Glass back (Gorilla Glass Victus 2) Aluminum frame |
| Weight | 233 g |
| Colors | Phantom Black Green Lavender Cream White Graphite Lime Sky Blue Red |
| In the Box | Galaxy S23 Ultra handset |
| Other Names | Samsung S23 Ultra S23 Ultra Samsung Galaxy S23 Ultra |
| Availability | Available since February 2023 |
Galaxy S23 Ultra Payment Plans
| Standard Plan | (Lower Deposit) |
| Deposit | Ksh 26,200 |
| 12 Months | Ksh 2,130 Weekly |
| 9 Months | Ksh 2,690 Weekly |
| 6 Months | Ksh 3,640 Weekly |
| 3 Months | Ksh 6,810 Weekly |
| Saver Plan | (More Deposit, Cheaper Overall) |
| Deposit | Ksh 33,700 |
| 6 Months | Ksh 2,850 Weekly |
| 3 Months | Ksh 5,140 Weekly |
| 2 Months | Ksh 7,200 Weekly |
| 1 Month | Ksh 13,450 Weekly |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 200MP |
| Front Camera | 12MP |
| Storage | 256GB |
| RAM | 12GB |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | On-Screen |
| Series | Galaxy S Series |
| Deposit | Under 30k |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Galaxy S23 Ultra (256GB/12GB; 200MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Renewed)” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Galaxy S22 Ultra (256GB/12GB; 108MP Quad Camera; 5000mAh – Certified Renewed)
Galaxy Note 20 (128GB/8GB; 64MP Triple Camera; 4300mAh – Certified Renewed)
-7%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A07 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
KSh 4,000 – KSh 4,500Price range: KSh 4,000 through KSh 4,500
-17%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.