Filter by Deposit
Filter by Series
Mkopa
Samsung A16 (128GB/6GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 6,500 – KSh 7,500Price range: KSh 6,500 through KSh 7,500| Display | 6.7 Inches, 1080 x 2340 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 5MP + 2MP |
| Memory | 128GB Storage; 4GB/6GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 25W Fast Charging |
| Software | Android 15, One UI 7 |
| Deposit | 4GB – Ksh 6,500; 6GB – Ksh 7,500 |
| Installments | 4GB – Ksh 137 Daily; 6GB – Ksh 155 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
MKOPA M10 (64GB/4GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.56 Inches, 1612 x 720 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + AI lens |
| Memory | 128GB Storage, 4GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 10W Charging |
| Software | Android 14 + 2 OS Updates |
| Deposit | Ksh 2,800 |
| Installments | Ksh 62 Daily |
MKOPA X2 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.56 Inches, 1612 x 720 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + AI lens |
| Memory | 128GB Storage, 4GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 10W Charging |
| Software | Android 14 + 2 OS Updates |
| Deposit | Ksh 3,299 |
| Installments | Ksh 72 Daily |
MKOPA X20 (256GB/6GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.56 Inches, 1612 x 720 Pixels |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 2MP Dual |
| Memory | 256GB Storage, 6GB RAM |
| Battery | 5000mAh, 20W Fast Charging |
| Software | Android 14 + 2 OS Updates |
| Deposit | Ksh 4,199 |
| Installments | Ksh 90 Daily |
Showing all 4 resultsSorted by latest
Shop for the latest MKOPA phones including Mkopa X20, Mkopa X2, Mkopa M10, Samsung A16, Samsung A06 and more on lipa mdogo mdogo, with deposits from Ksh 2,800 and daily payments as low as Ksh 62.