Tecno Spark 50 (128GB/4GB; 50MP Triple Camera; 6700mAh)
KSh 3,900 Original price was: KSh 3,900.KSh 3,500Current price is: KSh 3,500.
Redmi Note 15 (256GB/8GB; 108MP Triple Camera; 6000mAh)
KSh 4,500 – KSh 5,100Price range: KSh 4,500 through KSh 5,100
Redmi 15C (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
KSh 2,700 – KSh 3,600Price range: KSh 2,700 through KSh 3,600
| Display | 6.9 Inches, 1600 x 720 Pixels |
| Camera | 50MP + Auxiliary lens |
| Storage | 128GB |
| RAM | 4GB |
| Battery | 6000mAh, 33W Fast Charging |
| Software | Android 15, HyperOS 2 |
SKU:
N/A
Category: Redmi
Description
Redmi 15C (256GB/8GB) is available on lipa mdogo mdogo at a deposit of Ksh 3,600; followed by easy installments of Ksh 115 Daily for one year. The 128GB/4GB configuration is also available, at a deposit of Ksh 2,700 and easy installments of Ksh 85 daily.

Redmi 15C Specifications
| CAMERA & IMAGING | |
| Main Camera | 50MP + Auxiliary Lens |
| Video Recording | 1080p (1920×1080) at 30 fps 720p (1280×720) at 30 fps |
| Rear Camera Features | 50MP main camera 5P lens f/1.8 Auxiliary lens Film Camera HDR mode Night mode Portrait mode Time-lapse |
| Front Camera | 8MP F2.0 |
| Front Camera Features | Film Camera HDR mode Soft-light ring Portrait mode Time-lapse Night mode Video recording 1080p (1920×1080) at 30 fps 720p (1280×720) HD video recording at 30 fps |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB / 6GB / 4GB LPDDR4X Up to 16GB RAM with Memory extension |
| Storage | 256GB / 128GB eMMC 5.1 |
| Card Slot | MicroSD Up to 1TB |
| DISPLAY | |
| Display Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels (HD+) |
| Display Type | Dot Drop Display 16.7 Million Colors |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Display Features | Refresh rate: Up to 120Hz Brightness: 660 nits (typ) 810 nits HBM Brightness Reading mode TÜV Rheinland Low Blue Light Certified TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified TÜV Rheinland Flicker Free Certified DC dimming Touch sampling rate: Up to 240Hz Contrast ratio: 1200:1 Color depth: 8-bit Color gamut: 83% NTSC |
| BATTERY | |
| Battery Capacity | 6000mAh Li-ion |
| Battery Features | 33W Fast Charging |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core (6nm) |
| Chipset | MediaTek Helio G81-Ultra |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Platform Features | IP54 Dust & Splash Resistant Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio |
| CONNECTIVITY | |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual-SIM Nano-SIM (4FF) SIM 1 + Hybrid (SIM or microSD) |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz, 5GHz Wi-Fi Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0 USB OTG |
| GPS | GPS QZSS GLONASS Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Earjack | 3.5mm Headphone Jack |
| SENSORS | |
| Fingerprint | In-Display |
| Other Sensors | Proximity sensor Ambient light sensor Accelerometer Electronic compass IR blaster Gyroscope |
| DESIGN | |
| Dimensions | 171.56 x 79.47 x 7.99 mm |
| Body | Aluminum Frame |
| Weight | 205 g |
| Colors | Moonlight Blue Midnight Black Mint Green Twilight Orange |
| In the Box | Redmi 15C Handset USB Type-C Cable SIM Eject Tool Protective Case Quick Start Guide Warranty Card |
| Availability | Available since August 2025 |
Redmi 15C Payment Plans
| Redmi 15C 128GB/4GB | |
| Deposit | Ksh 2,700 |
| 12 Months Plan | Ksh 85 Daily |
| 11 Months Plan | Ksh 93 Daily |
| 9 Months Plan | Ksh 104 Daily |
| 6 Months Plan | Ksh 132 Daily |
| 5 Months Plan | Ksh 149 Daily |
| 3 Months Plan | Ksh 217 Daily |
| Redmi 15C 256GB/8GB | |
| Deposit | Ksh 3,600 |
| 12 Months Plan | Ksh 115 Daily |
Additional information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Storage | 128GB, 256GB |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Side Mounted |
| Series | Redmi C Series |
| Deposit | Ksh 2k to 4k |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Redmi 15C (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Redmi A7 Pro (128GB/4GB; 13MP Triple Camera; 6000mAh)
-9%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Redmi Note 15 Pro (512GB/12GB; 200MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 6,400 – KSh 8,000Price range: KSh 6,400 through KSh 8,000
-12%
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.