Filter by Deposit
Filter by Series
5G
Vivo V60 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6500mAh)
KSh 12,900 – KSh 14,000Price range: KSh 12,900 through KSh 14,000| Display | 6.77 Inches Curved, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.8 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Memory | 512GB/256GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
| Deposit | 512GB – Ksh 14,000; 256GB – Ksh 12,900 |
| Installments | 512GB – Ksh 320 Daily; 256GB – Ksh 295 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oppo Reno 14F 5G (512GB/12GB; 50MP Triple Camera; 6000mAh)
| Display | 6.57 Inches, 1080 x 2372 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Memory | 512GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, ColorOS 15 |
| Deposit | Ksh 12,400 |
| Installments | Ksh 285 Daily |
Infinix GT30 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 3.1 GHz Octa-core |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage, 12GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14 |
| Deposit | Ksh 8,400 |
| Installments | Ksh 195 Daily |
Infinix Note 50s 5G (256GB/8GB; 64MP Triple Camera; 5500mAh)
| Display | 6.78 Inches Curved, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.5 GHz Octa-core |
| Camera | 64MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,500mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, XOS 15 |
| Deposit | Ksh 7,000 |
| Installments | Ksh 165 Daily |
Vivo V50 Lite 5G (256GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6500mAh)
KSh 7,800 – KSh 9,600Price range: KSh 7,800 through KSh 9,600| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB/8GB RAM |
| Battery | 6,500mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 15, Funtouch 15 |
| Deposit | 5G – Ksh 9,600; 4G – Ksh 7,800 |
| Installments | 5G – Ksh 220 Daily; 4G – Ksh 180 Daily |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tecno Camon 40 Pro 5G (256GB/8GB; 50MP Dual Camera; 5200mAh)
| Display | 6.78 Inches Curved, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 7,200 |
| Installments | Ksh 170 Daily |
Camon 40 Premier 5G (256GB/12GB; 50MP Triple Camera; 5100mAh)
| Display | 6.67 Inches Curved, 1260 x 2800 Pixels |
| Processor | 3.35 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 50MP + 50MP |
| Memory | 256GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 5,100mAh, 70W Fast Charging |
| Software | Android 15, HiOS 15 |
| Deposit | Ksh 13,616 |
| Installments | Ksh 283 Daily |
Samsung A56 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 19,500 – KSh 21,000Price range: KSh 19,500 through KSh 21,000| Display | 6.7 Inches, 1080 x 2340 Pixels |
| Processor | 2.9 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.8 + 12MP F2.2 + 5MP F2.4 |
| Memory | 128GB/256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, One UI 7 |
| Deposit | 128GB – Ksh 19,500; 256GB – Ksh 21,000 |
| Installments | 128GB – Ksh 319 Daily; 256GB – Ksh 346 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A36 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 15,500 – KSh 18,000Price range: KSh 15,500 through KSh 18,000| Display | 6.7 Inches, 1080 x 2340 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 + 5MP F2.4 |
| Memory | 128GB/256GB Storage; 6GB/8GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 15, One UI 7 |
| Deposit | 128GB – Ksh 15,500; 256GB – Ksh 18,000 |
| Installments | 128GB – Ksh 257 Daily; 256GB – Ksh 298 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung A26 5G (256GB/8GB; 50MP Triple Camera; 5000mAh)
KSh 13,000 – KSh 15,000Price range: KSh 13,000 through KSh 15,000| Display | 6.7 Inches, 1080 x 2340 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Memory | 128GB/256GB Storage; 6GB/8GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 25W Fast Charging |
| Software | Android 15, One UI 7 |
| Deposit | 128GB – Ksh 13,000; 256GB – Ksh 15,000 |
| Installments | 128GB – Ksh 212 Daily; 256GB – Ksh 252 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Vivo V50 5G (512GB/12GB; 50MP Dual Camera; 6000mAh)
| Display | 6.77 Inches, 1080 x 2392 Pixels |
| Processor | 2.63 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP F1.9 + 50MP F2.0 |
| Memory | 512GB Storage; 12GB RAM |
| Battery | 6000mAh, 90W Fast Charging |
| Software | Android 14, Funtouch 14 |
| Deposit | Ksh 14,000 |
| Installments | Ksh 320 Daily |
Infinix GT20 Pro (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 5000mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 3.1 GHz Octa-core |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage, 12GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 45W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14 |
| Deposit | Ksh 8,400 |
| Installments | Ksh 195 Daily |
Infinix Note 40 Pro+ 5G (256GB/12GB; 108MP Triple Camera; 4600mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 108MP + 2MP + 2MP |
| Memory | 256GB Storage, 12GB RAM |
| Battery | 4,600mAh, 100W Fast Charging |
| Software | Android 14, XOS 14 |
| Deposit | Ksh 9,200 |
| Installments | Ksh 215 Daily |
Showing all 13 resultsSorted by latest
The latest 5G ready lipa pole pole phones include Tecno Camon 40 Pro, Vivo V50 Lite, Vivo V60, Infinix Note 50s, Samsung A26 and Samsung A56.