Filter by Deposit
Filter by Series
Itel
Itel City 100 (256GB/4GB; 13MP Camera; 5200mAh)
KSh 2,921 – KSh 3,036Price range: KSh 2,921 through KSh 3,036| Display | 6.75 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP |
| Memory | 256GB/128GB Storage; 4GB/6GB RAM |
| Battery | 5,200mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
| Deposit | 256GB – Ksh 3,036; 128GB – 2,921 |
| Installments | 256GB – Ksh 70 Daily; 128GB – Ksh 74 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Itel A90 (128GB/4GB; 13MP Super HDR Camera; 5000mAh)
| Display | 6.6 Inches, 720 x 1612 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP Super HDR |
| Memory | 128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 15W Fast Charging |
| Software | Android 14 (Go Edition), Itel OS 14 |
| Deposit | Ksh 2,461 |
| Installments | Ksh 63 Daily |
Itel S25 Ultra (256GB/8GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + XXMP + AI Lens |
| Memory | 256GB Storage; 8GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
| Deposit | Ksh 5,520 |
| Installments | Ksh 126 Daily |
Itel S25 (128GB/6GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.78 Inches, 1080 x 2436 Pixels |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 128GB Storage; 6GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14.5 |
| Deposit | Ksh 3,634 |
| Installments | Ksh 83 Daily |
Itel P65 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.6 Inches, 720 x 1600 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + AI Lens |
| Memory | 128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 14, Itel OS 14 |
| Deposit | Ksh 3,680 |
| Installments | Ksh 84 Daily |
Itel A06 (32GB/2GB; 8MP Camera; 4000mAh)
| Display | 6.56 Inches, 540 x 1208 Pixels |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| Camera | 8MP |
| Memory | 32GB Storage; 2GB RAM |
| Battery | 4,000mAh, 5W Charging |
| Software | Android 14 (Go Edition), Itel OS 14 |
| Deposit | Ksh 2,438 |
| Installments | Ksh 56 Daily |
Itel P55 (128GB/4GB; 50MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.6 Inches, 720 x 1640 Pixels |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Camera | 50MP + QVGA |
| Memory | 128GB Storage; 4GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 18W Fast Charging |
| Software | Android 13, Itel OS 13 |
| Deposit | Ksh 3,300 |
| Installments | Ksh 76 Daily |
Itel A70 (128GB/3GB; 13MP Dual Camera; 5000mAh)
| Display | 6.6 Inches, 720 x 1612 Pixels |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Camera | 13MP + QVGA |
| Memory | 128GB Storage; 3GB RAM |
| Battery | 5,000mAh, 10W Charging |
| Software | Android 13 Go, Itel OS 13 |
| Deposit | Ksh 2,100 |
| Installments | Ksh 55 Daily |
Showing all 8 resultsSorted by latest
Shop for the latest Itel phones in Kenya such as Itel S25 Ultra, Itel S24, Itel S25, Itel A70, Itel A80 and Itel P65 on both cash and lipa mdogo mdogo terms.